wtorek, 16 grudnia 2014

"Sami swoi" są wśród nas ...

No i mamy zagadkę….
Co powoduje agresję prokuratorów w Słupsku?
Może ma na to wpływ zanieczyszczone powietrze, a może globalne ocieplenie klimatu?

Jedną ze spraw opisywaliśmy wczoraj: zazdrosc-zdrada-i-bijatyka-w-cieniu.html
Dzisiaj badamy sprawę agresji Zastępcy  Prokuratora  Okręgowego Marka Buchwalda…
Otóż…….. Zastępca Prokuratora Okręgowego w Słupsku Marek Buchwald od dłuższego czasu prowadzi  zatargi  z sąsiadem,  a poszło o miedzę…temat dobrze wszystkim znany chociażby z filmu „Sami swoi”.
Tym razem (śladem scenariusza w/w filmu)  nie doszło do strzelania do kota ale do rękoczynów.
Prokurator Buchwald wg doniesienia miał wyzywać sąsiada, przewrócić na ziemię, przydusić całym ciałem, chwycić za szyję.
Obaj Panowie złożyli doniesienia na siebie nawzajem. Aby uniknąć zarzutu braku obiektywizmu sprawę przekazano do Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku .
A co może grozić krewkiemu Prokuratorowi:
Prokurator Generalny może odwołać prokuratora jednostki organizacyjnej prokuratury, jeżeli prokurator, mimo dwukrotnego ukarania przez sąd dyscyplinarny karą wymienioną w art. 67 ust. 1 pkt 2-4 lub art. 113 pkt 2-4, popełnił przewinienie służbowe, a w tym dopuścił się oczywistej obrazy przepisów prawa lub uchybił godności urzędu prokuratorskiego; przed podjęciem decyzji Prokurator Generalny wysłuchuje wyjaśnień prokuratora, chyba że nie jest to możliwe, oraz zasięga odpowiednio opinii zebrania prokuratorów Prokuratury Generalnej lub Naczelnej Prokuratury Wojskowej albo opinii właściwego zgromadzenia prokuratorów w prokuraturze apelacyjnej.
— Art. 16 ust. 1 Ustawy o prokuraturze
Jak do całej sytuacji ma się ślubowanie składane przez Prokuratorów:
Treść ślubowania prokuratora RP: Ślubuję uroczyście na powierzonym mi stanowisku prokuratora służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, stać na straży prawa i strzec praworządności, obowiązki mojego urzędu wypełniać sumiennie, dochować tajemnicy państwowej i służbowej, a w postępowaniu kierować się zasadami godności i uczciwości"; składający ślubowanie może dodać na końcu zwrot: "Tak mi dopomóż Bóg".

Całej sprawie nie pomaga fakt, że do „incydentu” doszło poza godzinami pracy prokuratora. Prokuratorem podobnie jak lekarzem, z racji przysięgi  jest się zawsze, nie tylko w momencie siedzenia za biurkiem….
Sprawa została opisana:
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz