piątek, 14 listopada 2014

Dlaczego warto iść na wybory?Głosowanie w wyborach jest przywilejem i obowiązkiem każdego obywatela. Choć nasz pojedynczy głos może wydawać się mało istotny, to jednak ostateczny wynik wyborów w systemie demokratycznym jest na tyle znaczący dla perspektyw rozwoju kraju i jakości naszego życia, że rezygnacja z głosowania jest dowodem naszej nieodpowiedzialności. Rezygnacji z głosowania w wyborach nie może usprawiedliwiać często podkreślany niechętny stosunek do angażowania się w politykę, nieufność do polityków lub zdeklarowana apolityczność. Demokracja nie może istnieć bez polityków i partii politycznych. To jednak jacy politycy zostają wybierani zależy przede wszystkim od głosujących, czyli od nas samych.
Na wybory warto iść dlatego, że nasi przodkowie za to między innymi ginęli i należy im się szacunek. Wiele osób na świecie nadal ginie za to żeby mieć wpływ na kształtowanie rzeczywistości, w której żyje.
Nie biorąc udziału w wyborach, tracimy - na własne życzenie - jedną z istotnych możliwości wpływania na to, w jakim będziemy żyli kraju. A przecież to wybierani przez nas politycy decydują o kluczowych sprawach.
         To pokazuje, że nie wystarczy tylko zagłosować, ale należy zrobić to świadomie i mądrze. Odpowiedzialność za losy kraju wymaga wcześniejszego rzetelnego zapoznania się z programami partii i sylwetkami konkretnych kandydatów. Mądre głosowanie to walka z populizmem.
Wybory samorządowe, są tymi, na które mamy realny wpływ. Prawie wszystkich kandydatów znamy osobiście,  nie tylko z telewizji (jak to bywa przy np. wyborach prezydenckich), jeden głos może zaważyć o wyniku.

Zapraszam na wybory'Brak komentarzy:

Prześlij komentarz